Ország, város:):) {1-2 verziója:):)}
1.verzió:):)
Játékszabály: A csoport minden tagját ültesd le egy papírral és egy ceruzával a kezében. A papír tetejére egy sorban fel kell írni: "ország, város, virág, állat, híres ember, stb." Jelölj, ki valakit aki elkezdi mondani magában az ABC-t, amikor azt mondják neki, hogy "most", megmondja melyik betűnél tart. Ezzel a betűvel kell mindenkinek egy országot, egy város, stb. felírnia a papírjára. Aki először készen van mindennel az jelentkezik. Ügyelj arra, hogy ettől fogva senki se írhasson fel újabbat. Olvassátok fel kinek milyen ötletei voltak, ha valaki rosszat írt akkor nem kap pontot, amúgy minden tétel egy-egy pontot ér. Most újra valaki elkezdi mondani az ABC-t, és kezdődik elölről.
2.verzió:):)
Játékszabály: Ez a játék a "Lábas" közeli rokona. A játékosok megállapodnak 8-9 kategóriában, amelyek szinte bármik lehetnek, lehetőleg egy játékon belül ne legyenek egymáshoz nagyon hasonlók. Lehet például ország, város, híres ember, testrész, állat, név, négybetűs szó stb. Egy játékos találomra rábök egy újságban egy betűre. Ezzel a betűvel kell a játékosoknak 10 perc alatt minél több szót írniuk az egyes kategóriákhoz. Amikor letelik az idő, a játékosok felolvassák az egyes kategóriákban gyűjtött szavaikat, de mindenki már csak azokat, ami előtte még nem hangzott el. Egy pontot érnek azok a megoldások, amelyek más játékosoknál is szerepelnek, kettőt pedig, azok, amelyek másnak nem jutottak eszébe. A legtöbb pontot elért játékos lesz a győztes. Utána lehet újabb betűvel folytatni.
*************************************************************
A hottentották királya:):)
Játékszabály: Először abban állapodik meg a társaság, hogy melyik betűt nem szereti a hottentották királya. Például nem szereti a k betűt. Most a játékvezető azt mondja: A hottentották királya éhes, mit adsz neki ebédre? A sorban az első felel: Levest. Utána a második: Húst. A harmadik: Tésztát. A negyedik: Gyümölcsöt.Tehát mindent adhatunk neki, ami ennivaló, és amiben k betű nem fordul elő. Aki sokáig gondolkozik, vagy elhibázza a választ (pl. tököt vagy kávét adna szegény királynak), az zálogot ad. Ha már hárman adtak zálogot, a játék vezető új kérdést tesz fel. Pl. A hottentották királya unatkozik: mivel szórakozzék? Más kérdések: Mit olvasson a király? Hova utazik a király? Hol lakik a király? Stb. Ha nem találunk újabb kérdést, választunk egy másik betűt a k helyett, s elölről kezdjük a játékot.
************************************************************
A nyomozó :):)
Játékszabály: Kiválasztunk egy nyomozót, aki kimegy. Ezután kiosztjuk a szerepeket pl. egy betörés eljátszásához. A nyomozó visszajön és kérdéseket tesz föl, melyekre azonban csak igen-nem-mel lehet felelni. A játékosok háromszor tagadhatják meg a feleletet, de ha felelnek, csak az igazat mondhatják. A nyomozónak ki kell találnia a bűnös személyét, de egyenesben nem kérdezhet rá. Határt lehet szabni a játékidőnek, és díjat kitűzni a sikeres kitalálónak.
****************************************************************
Akasztófa {1-2verzió:):)}
1.verzió:
Játékszabály: Kezdésnek a játékvezető annyi vonalat húz egymás mellé, ahány betűből áll a kitalált szó. A játékos tippel egy betűt: ha a tippje szerepel a szóban, akkor a szóban elhelyezkedő helyének megfelelően be kell írni az adott vonalra, ellenkező esetben a rossz próbálkozások száma eggyel nő, ami azt jelenti, hogy az akasztófa egy újabb eleme kerül felrajzolásra (a már mondott, de szóban nem szereplő betűket írjuk a lapra valahová).
Ha a játékos úgy érzi, hogy tudja a megoldást, akkor a megfejtés bármikor bemondható: ha kitalálta, megúszta a "felakasztást", ha nem, elvesztette a játékot.
2.verzió:
Játékszabály: Osztállyal is játszható: a tanár a táblára rajzolja fel a vonalakat, ill. az akasztófát. A diákok pedig jelentkezés alapján bemondanak 1-1 betűt.